Odzyskiwanie Danych - Zdalne Odzyskiwanie Danych (RDR) - Kasowanie Danych - Computer Forensics - Electronic Evidence
Ontrack-Odzyskiwanie-Danych
Profesjonalne Odzyskiwanie Danych 24h/7
Odzyskiwanie danych WorldWide      
 Strona Główna
 Historia Muzeum
 Wirtualne Muzeum
 Historyczne nośniki
 Pierwszy przypadek
 Informacje o Firmie

    odzyskiwanie danych 032 77 999 99

    odzyskiwanie danych 24/7 0 800 90 90 90
         Pogotowie 24/7
1-sze w Polsce Muzeum Nośników Danych

Historia Muzeum

W środę, 21 stycznia br., w samo południe na Targach Komputer Expo 2004 otwarte zostało pierwsze w Polsce muzeum, którego eksponatami są najstarsze i najbardziej wyjątkowe nośniki danych.

Ekspozycja po raz pierwszy pokazana została na stoisku
Ontrack Odzyskiwanie Danych - pomysłodawcy muzeum.

Zbiory liczą ponad sto wyjątkowych twardych dysków i innych nośników pamięci. Podczas tegorocznych Targów Komputer Expo zaprezentowanych zostało 20 najbardziej interesujących eksponatów.

W muzeum można zobaczyć m.in. pamięć ferrytową z 1970 roku, która spełniała zadania dzisiejszych pamięci RAM. Każdy ferromagnetyczny rdzeń, z którego składała się pamięć mocowano na płytce, a jego uzwojenia szyto igłą.

Prócz pamięci ferrytowej w muzeum prezentowane są karty perforowane z 1978 roku stosowane w komputerach IBM S/360, Odra oraz RIAD JS-R32, których korzenie sięgają początku XIX wieku, kiedy Francuz Joseph-Marie Jacquard użył pakietu dziurkowanych tekturowych kart do automatyzacji pracy krosna tkackiego. Są również węgierskie dyskietki ośmio calowe i taśmy magnetyczne stosowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

W muzeum nie zabrakło również unikatowych dysków twardych takich jak ważący 32 kilogramy i składający się z dziewięciu piętnastocalowych talerzy, 34 letni dysk IBM 391X o pojemności 60 MB.

Zbiory muzeum gromadzone były od października 2003 roku, kiedy ogłoszony został ogólnopolski konkurs "01 zgłoś się" skierowany do wszystkich, którzy posiadają unikatowe nośniki i chcą współtworzyć Muzeum Nośników Danych.
Patronat medialny nad konkursem objęły portal internetowy Onet.pl oraz miesięcznik Chip. Zbiory prezentowane były w Muzeum Śląskim przez trzy tygodnie, od 28 stycznia do 16 lutego 2004.
Wirtualną wystawę możesz zobaczyć tutaj >>

Eksponaty można oglądać obecnie w siedzibie firmy Ontrack Odzyskiwanie Danych w Katowicach.
Odzyskiwanie Danych    Kasowanie Danych    Computer Forensics